Selahattin Demirtaş Tutuklandı Mı?

4 Kasım gecesi yaşanan tutuklama olayından sonra Selahattin Demirtaş’ın fezlekelerinde, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “Terör örgütü üyesi olmak”, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Örgüt adına suç işlemek” suçlarını işlediği yer alıyor. Bu suç ve suçlar üzerine tutuklanan Selahattin Demirtaş, alınan yoğun güvenlik önlemleri ile beraber Diyarbakır havalimanı’na götürüldü. Buradan Edirne’ye uçak uçakla, Edirne F tipi Cezaevine konuldu.

4 Kasım Günü Ne Oldu ?

Gece saatlerinde yaşanan olay da Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma da HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın evinde yapılan arama sonucunda gözaltına alındı. Demirtaş tutuklama talebi ile Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan 11 HDP milletvekili ve diğer eş başkan Figen Yüksekdağ’ın Diyarbakır’a getirildiği öğrenildi.

Diyarbakır’da, dün Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında evinden gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu sabah avukatı ile birlikte adliyeye çıkarıldı. Savcı, Selahattin Demirtaş’ın tutuklanmasını talep etti. Haklarında çıkartılan gözaltı kararı üzerine Ankara’da gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır’a getirildi.

İdris Baluken HDP Merkezinden Alındı
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezinde gözaltına alındı. HDP Genel Merkezinden çıkarılarak polis aracına götürüldüğü sırada halkın iradesine darbe vurulduğunu söyleyen çıkarılan İdris Baluken, polis aracına bindirilmesi sırasında bir polisin kafasına dokunması üzerine Baluken’nin “ Kafama basmayın. Sen hesabını vereceksin bunun. Ben yüzbinlerce oyun temsilcisiyim. Öyle kafama bastırarak götüremezsin beni” şeklinde tepki gösterdiği duyuldu. Baluken’nin binadan çıkarılması sırasında polis ekipleri ile HDP Genel Merkezinde bulunanlar arasında arbede yaşandı. Baluken Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

son-dakika-01Gözaltına Alınan HDP’li Listesi
İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre gözaltına alınan vekillerin listesi şöyle; Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Selahattin Demirtaş, İdris Balüken, Figen Yüksekdağ, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım ve Nursel Aydoğan. İmam Taşçıer ile Nihat Akdoğan hakkındaki gözaltı süreci devam ederken, haklarında gözaltı kararı olan Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında bulundukları ifade edildi.

İçişleri Bakanlığı Açıklama da Bulundu
İçişleri Bakanlığı da operasyon ile ilgili sabah saatlerinde açıklama yaptı. Açıklamada “Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarının ilgili kolluk birimlerine vermiş oldukları talimatlar doğrultusunda; Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Selahattin Demirtaş, İdris Baluken, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan’ın adli mercilere götürülmek üzere yakalama işlemi gerçekleştirilmiştir. Hakkında yakalama kararı bulunan Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğu tespit edilmiştir. Gözaltı kararları olan İmam Taşçıer ve Nihat Akdoğan ile ilgili süreç devam etmektedir” denildi.

Bu Habere Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir