Apple Dinamik Tuş İşlevlerine Sahip Yeni Klavye Üzerinde Çalışıyor; Patent Tuşların Animasyon Görüntüleyebileceğini Gösteriyor

Apple’ın önceki Butterfly Klavye serisi, düzenli arızalar ve süregelen sorunlar nedeniyle çok eleştirilmişti.

Apple, tuşların tek bir işleve bağlı kalmak yerine birden fazla işlevi yerine getirmesine olanak tanıyan dinamik arkadan aydınlatmalı bir klavye teknolojisi üzerinde çalışıyor olabilir. Cupertino, Kaliforniya merkezli teknoloji devi tarafından dosyalanan yeni bir patent, bağlama göre aydınlatılan değişen tuş işlevlerine sahip bir klavyeye sahip olabilecek gelecekteki bir MacBook’un ipuçlarını veriyor. Altta yatan LED’lerin tuşların üzerinde animasyon ve video bile gösterebileceği bildiriliyor. Klavyelerdeki mevcut arka ışık teknolojisi yalnızca amaçlanan tuş işlevini aydınlatmaya yarıyor.

Patently Apple’da yer alan bir habere göre, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi Perşembe günü özellikle klavye mekanizmasını ele alan bir Apple patenti yayınladı. Patent, tuşların kısmen alüminyumdan yapılacağını ve ilgili işleve göre yanacak dinamik harflere ya da “gliflere” sahip olacağını belirtiyor.

Raporda, “Daha özel olarak, mevcut düzenlemeler, yardımsız bir insan gözüne seçici olarak görünen veya görünmeyen aydınlatılabilir gliflere sahip tuş başlıklarıyla ilgilidir” denildi. Patentte, gelecekteki Apple klavyesinin tuş başlıkları üzerinde, bir dizi LED ışığın belirli delikleri seçici olarak aydınlatarak değişen sembolleri, sayıları ve harfleri aydınlatabileceği delikler olabileceğinden bahsediliyor.

Böyle bir dinamik klavye, kullanıcıların klavye düzenlerini tamamen değiştirmelerine ve hatta farklı bir dile geçmelerine de olanak sağlayabilir. Raporda ayrıca, tuş LED’lerinin belirli bir tuşta ya da bir grup tuşta animasyon, bilgi ve hatta video gösterecek şekilde kontrol edilebileceği belirtildi.

Apple, patent başvurusunda klavyelerinin mevcut arkadan aydınlatmalı klavyelere göre çeşitli avantajlar sunacağını belirtti. Mevcut tuşlar çoğunlukla plastikten yapılmakta ve genellikle üzerlerinde boyanmış ya da kaplanmış harfler ya da semboller bulunmaktadır. Klavyenin tekrar tekrar kullanılması kaplamanın zamanla solmasına yol açıyor. Alüminyum bir tuş çok daha yüksek kaliteyi temsil ederken, LED gliflerin değiştirilmesi de tuş sembollerinin silinme sorununu ortadan kaldıracaktır.

Apple, 2015’ten 2019’a kadar MacBook’larda çok beğenilen Butterfly Keyboard’u kullanıyordu. Bu yılın başlarında şirket, kusurlu MacBook klavyeleri nedeniyle açılan bir toplu davayı çözmek için 50 milyon dolar (yaklaşık 414 crore Rs) ödemişti. Şirket artık MacBook’larında Magic Keyboard’u sunuyor.