İtalyan Mattarella 2. dönemi kabul etti

İtalya devlet başkanı Sergio Mattarella, partilerin parlamentoda sık sık dolu dolu geçen bir hafta içinde karşılıklı olarak kabul edilebilir alternatif bir aday bulamamasının ardından Cumartesi günü ikinci bir dönem görev yapmayı kabul etti.

 

80 yaşındaki Mattarella görevde kalmayı reddetmişti, ancak ülkenin siyasi istikrarı risk altındayken, görevde kalması için yapılan baskılara direnmesi pek mümkün görünmüyordu.

 

Bölgesel İşler Bakanı Mariastella Gelmini yaptığı açıklamada, Mattarella’nın “ikinci bir dönem hizmet etme istekliliği … sorumluluk duygusunu ve ülkeye ve kurumlarına bağlılığını gösterdiğini” söyledi.

 

Mattarella’nın yeniden seçilmesini savunan merkez sol Demokrat Parti’nin (PD) lideri Enrico Letta, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ülkeye yönelik cömert seçimi için Başkan Mattarella’ya çok teşekkür ettiğini” ifade etti.

 

Parlamento şefleri, milletvekillerinin Cumartesi günü yedi tur oylamanın ardından bir cumhurbaşkanı seçememesi üzerine, cumhurbaşkanının Roma’nın merkezindeki sarayına giderek görevde kalmasını istedi.

 

Başkanın kendisinden hemen bir açıklama yapılmadı.

 

Siyasi bir kaynak, iş için kendi hırslarına destek bulamayan Başbakan Mario Draghi’nin daha önce Mattarella’yı aradığını ve aynı zamanda kalmasını istediğini söyledi.

 

Bir başkandan arka arkaya ikinci kez yedi yıllık görev süresini yenilemesi istendi.

 

2013’te siyasi liderler, bir konsensüs adayı bulamayınca zamanın devlet başkanı, neredeyse 90 yaşında olan Giorgio Napolitano’ya başvurdu.

 

Napolitano isteksizce kabul etti, ancak iki yıl sonra yeni bir hükümet kurulduktan sonra kenara çekildi. Pek çok yorumcu, siyasi durum izin verdiğinde Mattarella’nın da aynı şeyi yapacağını neredeyse kesin olarak belirtti.

 

Merkez sağ kargaşa

Onun yerine geçmek için gösterilen sonuçsuz çabalar, partiler ve liderleri üzerinde derin yaralar bıraktı ve özellikle merkez sağ ittifakı son 24 saat içinde herhangi bir birlik görüntüsünü kaybettikten sonra kargaşa içinde.

 

Bunun, yeni cumhurbaşkanının seçilmesi konusunda anlaşmazlık yaşayan sol ve sağ partileri içeren Draghi’nin geniş koalisyon hükümetinin istikrarı için yansımaları olabilir.

 

Siyasi manevra haftasından güçlenerek çıkan ve PD için kabinede daha fazla ağırlık isteyebilecek olan Letta, “Siyasi manzara değişti,” dedi.

 

Hem Salvini’nin Birliği hem de Forza Italia, nihayetinde statükoyu koruma ihtimalini benimserken, iktidar koalisyonunda kendilerine katılmayan müttefikleri İtalya’nın Kardeşleri, perde arkasındaki manevraları kınadı.

 

İtalya’nın Kardeşleri lideri Giorgia Meloni yaptığı açıklamada, “Parlamento, İtalyanlara uygun olmadığını gösterdi” dedi ve müttefiklerini, hükümetin yasama meclisi 2023’te sona erene kadar iktidarda kalmasını sağlamak için cumhurbaşkanlığını “takas etmekle” suçladı.

 

Bahisler yüksekti. Başkan, başbakanları atayan güçlü bir figür ve hükümetlerin ortalama bir yıl hayatta kaldığı Euro bölgesinin üçüncü en büyük ekonomisindeki siyasi krizleri çözmesi için sık sık çağrılıyor.

 

Devlet başkanlarının halk oylamasıyla seçildiği Amerika Birleşik Devletleri veya Fransa’nın aksine, İtalya’da 1.009 parlamenter ve bölge temsilcisi, parti liderlerinin bazen kontrol etmekte zorlandıkları gizli bir oylama yoluyla seçim yapıyor.

 

Durumun sorumluluğunu üstlenmekle tehdit eden milletvekilleri, Cumartesi günü 387’ye yükselen Mattarella’yı günlük oy pusulalarında giderek daha fazla destekliyorlar.

 

Başarılı bir adayın kazanması için 505 oya ihtiyacı var ve Mattarella sekizinci oylamada barajı rahatlıkla geçmeye hazır görünüyordu. Bu, GMT saatiyle 15:30’da başladı ve yaklaşık üç saat sürmesi bekleniyor.