Covid-19: Çin’in gizli ölüm rakamları

Çin’de Covid-19 mağdurlarının sayısı tamamen belirsizdir. Yetkililer, Çin Yeni Yılı kutlamalarının arifesinde, krizin ölçeğine karşılık gelebilecek bir rakam ortaya koymayı reddediyor.
Çin’in Şanghay kentinde sular altında kalan bir hastanenin geçtiğimiz günlerde çekilen yeni görüntüleriyle birlikte, Aralık başından bu yana Covid-19 nedeniyle sadece 37 kişinin öldüğünü iddia eden Çinli yetkililere nasıl inanabiliriz? Bazen o kadar çok hasta oluyor ki sedyeler kaldırımda kalıyor. Pekin’de (Çin) bir cenaze evinin önündeki kuyruk dolup taşıyor. Şanghay’daki bir başka kuruluşta, birkaç hafta önce 30 dakika olan meditasyon için sadece 10 dakika izin veriliyor.

Her gün 20.000’den fazla Covid-19 bağlantılı ölüm mü?
Ölenler için kıyafet satan bir dükkan, aşırı ölümlerin büyüklüğüne dikkat çekiyor. “Eskiden günde üç ya da dört yaslı aile gelirdi. Şimdi bir günde 64 tane aldım,” diyor bir çalışan. Bu fenomen uydulardan da gözlemlenebilmektedir. Washington Post’a göre, Aralık ayının başı ile sonu arasında Pekin yakınlarındaki bir krematoryum, artan vaka sayısına yanıt olarak büyük bir otoparkla donatıldı. Bir İngiliz tıbbi analiz şirketi olan Airfinity’ye göre Çin’de her gün Covid-19’a bağlı 20.000’den fazla ölüm kaydediliyor; bu rakam resmi rakam olan günde ortalama bir ölümden çok daha yüksek.