Mike Tyson ve Evander Holyfield’dan Paul kardeşlere onay: ‘Bu adamlar boksa çok yardımcı oluyor’

İki boks efsanesi, Paul kardeşlerin dövüşlerinden elde edilen ödemelerin kıskançlığa yol açtığına inanıyor

Jake Paul ve Logan Paul’un boks dünyasında ortaya çıkışı kafa karışıklığına, tartışmalara ve hatta sporseverlerin öfkesine neden oldu. Ancak iki boks efsanesi Paul kardeşlerin spor için herkesten daha fazla şey yaptıklarını düşünüyor ve tuvalde dövüşmelerini onaylıyor.

Mike Tyson Fox News Digital’e verdiği demeçte “Bu adamlar boksa çok yardımcı oluyorlar” dedi. “Profesyonel boksörler onları çok kıskanıyor.”

Yıllarca eğitim almış ve Paul kardeşlerden çok daha fazla deneyime sahip profesyonel boksörler neden kıskansın ki? Her şey parayla ilgili.

Tyson, “Henüz bir milyon dolar bile kazanmadılar,” dedi. “Bu adamlar milyonlar ve milyon dolarlar kazandı. Bu adamlar hiç amatör dövüş yapmadı, [diğer boksörler] yüzlerce amatör dövüş yaptı.”

Evander Holyfield da YouTube yıldızlarının spora girmesi konusunda aynı düşünceyi paylaşıyor.

Holyfield, Pazartesi günü en yeni ürünleri olan THC ve Delta-8 THC ile aşılanmış yenilebilir yiyecekleri “Holy Ears “ı duyuran Tyson’ın kenevir şirketi Tyson 2.0 ile yeni ortaklığını tanıtırken Fox News Digital’e verdiği demeçte, “Bunun boksa yardımcı olduğunu hissettim çünkü herkese gerçekten nasıl boks yapılacağını bilmeyen bu adamları gösteriyor, ama sadece sallıyorlar, tüm bu parayı kazanıyorlar” dedi. “Bu adamlar profesyonel bile değil. Sadece orada kendi işlerini yapıyorlar.”

En son Jake Paul, MMA efsanesi Anderson Silva ile karşılaştı ve Paul’ün ringlerde bilinen adıyla “Sorunlu Çocuk”, Boardroom’a göre, garanti edilen çanta ödemeleri ve izleme başına ödeme satışlarıyla toplamda tahmini 5 milyon dolar kazanacaktı.

Bir de Logan Paul’un Floyd Mayweather ile yaptığı ve toplamda 15 milyon dolar kazanacağı tahmin edilen son derece başarılı maçı var. TMZ Sports’a göre Paul, Mayıs ayında Mayweather’ın çeklerinin “birkaç milyon eksik” olduğunu söyledi.

Paul kardeşler için ödemeler büyük olsa da, sporun gerçek hayranları, geçmişteki ve şimdiki dövüşçüler gibi zanaat için yıllarca çalışmadıkları için sporun saygısını lekeleyip lekelemediklerini tartıştılar.

Ancak sektördeki bazılarının onlar hakkında söylediklerine rağmen dövüşlerine titizlikle hazırlanıyorlar. UFC’den Conor McGregor, Jake Paul için “ahmak” derken, dünya şampiyonu boksör Gervonta Davis de onu “palyaço” olarak nitelendirdi.

Jake Paul geçtiğimiz günlerde Sports Illustrated’a gerçek bir dövüşçü olarak görülmemesi hakkında “Bundan hoşlanmıyorum” dedi. “Ben profesyonel bir boksörüm. Sadece yaşam tarzım, zihniyetim, her gün ne yaptığım, etrafımda kimlerin olduğu önemli.”

Bir de Paul’lerin “gerçek” boksörlerle dövüşmediği iddiası var. Logan Paul için Mayweather farklı bir hikaye olsa da, Jake Paul tüm eski MMA dövüşçülerini yendi (ayrıca YouTuber arkadaşı AnEsonGib ve eski NBA guardı Nate Robinson ile dövüştü, ikisi de nakavt oldu).

Ben Askren, ilk rauntta nakavtla sonuçlanan ilk MMA dövüşçüsüydü. Ardından Tyron Woodley’i iki kez mağlup etti, en son karşılaşmalarında bir kez nakavt oldu.

Silva bugüne kadarki en zorlu karşılaşmasıydı ve kariyerindeki altıncı zaferini oybirliğiyle aldığı bir kararla elde etti.

Ancak söz konusu rakipleri olduğunda Tyson onun yanında yer alıyor.

“O adamların hiçbiriyle dövüşmüyor ama kıçını tekmelemesi gereken adamlarla dövüşüyor. Bu şekilde dövüşüyor,” dedi Tyson Jake Paul hakkında.

Jake Paul, aralarında ağır sıklet şampiyonu Tyson Fury’nin kardeşi Tommy’nin de bulunduğu boksörlerle dövüşmeyi de ihmal etmedi ve geçtiğimiz Pazar günü Mayweather’ın Dubai’deki etkinliğinde Paul’u kışkırttı. Mayweather bir başka YouTube yıldızı Deji Olatunji ile dövüşürken, Tommy Fury de Rolly Lambert ile dövüştü.

Paul, Tommy Fury ve Rolly Lambert arasındaki dövüşün yorumcusuydu ve Tommy Fury ile neden dövüşmeyeceği sorusuna “Bu adam berbat” diyerek cevap verdi. Talk Sport’un haberine göre Paul ayrıca “sen iğrençsin” ve “sende hiç d— yok” diye bağırdı. Fury’nin babası bile sözlü atışmaya dahil oldu.

Günün sonunda, ringe çıkıp biriyle dövüşmek yine de belli bir özgüven gerektirir. Holyfield’ın kardeşlerde saygı duyduğu şey de bu.

“Boksla ilgili en önemli şey, oraya girdiğinizde size verdiği özgüven. Bunun hakkında konuşmak kolay. Torbaya vurabilirsiniz, torba size karşılık vermez. Ama ringe çıktığınızda bambaşka bir canavara dönüşürsünüz” dedi.

Tyson ve Holyfield, Tyson 2.0 ve Holyfield’ın 2023’te başlayacak olan kendi kenevir serisine ev sahipliği yapan yeni kurulan Carma Holdings çatısı altında yeniden bir araya geliyor. “Holy Ears”, Tyson’ın 1997’deki ağır sıklet unvan maçı sırasında Holyfield’ın kulağının bir parçasını ısırarak kopardığı o meşhur ana saygı duruşunda bulunuyor.